LATVIJĀ AUGSTI NOVĒRŠAMĀS MIRSTĪBAS RĀDĪTĀJI. KAS PAR MAZ DARĪTS DIABĒTA ĀRSTĒŠANAS JOMĀ
Atpakaļ

Lai samazinātu kardiovaskulāro un citu smagu slimību izraisītu priekšlaicīgu mirstību, efektīvāk jāārstē arī cukura diabēts, kas daudzos gadījumos ir nopietnu un letālu komplikāciju cēlonis, 4. aprīlī Veselības ministrijā notikušajā sanāksmē uzsvēra Latvijas Diabēta asociācijas prezidents endokrinologs Ingvars Rasa.

Tikšanās bija veltīta cukura diabēta aprūpes un ārstēšanas uzlabošanai un tajā piedalījās Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Latvijas Diabēta asociācijas, Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības un Latvijas Endokrinologu asociācijas pārstāvji.

Novēršamās mirstības rādītāji Latvijā ir vieni no visaugstākajiem Eiropas Savienībā. Galvenie novēršamās mirstības cēloņi mūsu valstī ir saistīti ar sirds un asinsvadu slimībām – to kopējais īpatsvars pārsniedz 70%. Cukura diabēta gadījumā tiešais nāves cēlonis visbiežāk izriet no slimības izraisītām diabēta komplikācijām, piemēram, insulta, miokarda infarkta, sirds išēmiskajām slimībām, sirds mazspējas un kāju asinsvadu slimībām vai to sekām. Pacientu reģistra dati liecina, ka kardiovaskulāro slimību komplikāciju skaits diabēta pacientiem 10 gadu laikā palielinājies 3 reizes.

“Latvijas Diabēta asociācija jau pagājušajā gadā aicināja Veselības ministriju un Saeimas Veselības apakškomisijas deputātus pievērst pastiprinātu uzmanību diabēta ārstēšanas uzlabošanai un ārstēšanas efektivitātei, jo saslimstība ar šo hronisko slimību pieaug un pacientu skaits drīzumā Latvijā var sasniegt 100 000. Cukura diabētu ārstējot nepietiekami efektīvi vai nepielietojot mūsdienu ārstēšanas metodes, slimība pāragri noved pie nopietnām diabēta komplikācijām un pāragras nāves. Esam gandarīti, ka Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests ir gatavi sākt meklēt risinājumus diabēta ārstēšanas uzlabošanai un efektivitātes paaugstināšanai,” atzīst Latvijas Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa.

Pētījumi visā pasaulē pierāda, ka veselības aprūpes izmaksas vienam cukura diabēta pacientam ar komplikācijām ir 3–4 reizes lielākas nekā diabēta pacientam bez komplikācijām. Tāpēc Eiropas Savienības valstīs diabēta efektīvai ārstēšanai tiek veltīta ļoti liela uzmanība un finanšu resursi, jo savlaicīgā ārstēšanā ieguldīti līdzekļi ļauj izvairīties no ļoti dārgas komplikāciju ārstēšanas vēlākos gados, saglabāt pacientu darbaspējas un novērst invaliditāti (tai skaitā – aklumu, kāju amputācijas).

Lai uzlabotu ārstēšanas efektivitāti un samazinātu kardiovaskulāro un citu smagu komplikāciju attīstības riskus, tādējādi novēršot arī daudzu pacientu priekšlaicīgu nāvi, Latvijas Diabēta asociācija sadarbībā ar citiem speciālistiem un organizācijām jau pagājušajā gadā piedāvāja veikt virkni pasākumu. “Esam gandarīti, ka pirmie soļi situācijas uzlabošanā ir sperti, piemēram, ar Veselības ministrijas piešķirto finansējumu atjaunota daļa no agrāk likvidētajiem diabēta pacientu apmācības kabinetiem. Tomēr joprojām saglabājas daudzi efektīvas ārstēšanas šķēršļi, kas jānovērš,” uzsver Ingvars Rasa.

LDA aicina palielināt endokrinoloģijas rezidentu skaitu rezidentūrā, paplašināt iespējas ģimenes ārstiem izrakstīt kompensējamo zāļu sarakstā iekļautos antidiabētiskos medikamentus, atcelt kompensācijas ierobežojumus vairāku medikamentu kombinētai lietošanai kopā ar insulīna preparātiem. Jāpaaugstina kopš krīzes laika samazinātais kompensācijas apjoms medikamentiem, piemēram, lipīdu līmeni asinīs pazeminošiem līdzekļiem, un jāpalielina vienam pacientam kompensējamo glikēmijas paškontroles teststrēmeļu kompensācija no 50% uz 75%, kā arī pakāpeniski jāuzsāk apmaksāt insulīna pumpju un nepārtrauktās glikēmijas noteikšanas sensoru izmantošana diabēta ārstēšanā 1.tipa diabēta pacientiem.

Īstenojot priekšlikumus un paaugstinot cukura diabēta ārstēšanas efektivitāti, pacientiem samazināsies komplikāciju attīstības risks un izdevumi smagu diabēta komplikāciju ārstēšanai, pagarināsies dzīvildze, uzlabosies dzīves kvalitāte, pacienti ilgāk saglabās darbspējas un sniegs ieguldījumu tautsaimniecībā, samazināsies invalīdu skaits, tātad, samazināsies gan veselības aprūpes, gan sociālie izdevumi.

2018. gada 4. aprīlis ir Latvijas Diabēta asociācijas 25 pastāvēšanas gadadienas datums, ko asociācija atzīmē ar dažādiem pasākumiem visu aprīļa mēnesi.

veselam.la.lv, 6. APRĪLIS, 2018