LATVIJAS TRUMPIS PASAULĒ - UNIKĀLI IZGUDROJUMI MEDICĪNĀ. Andrejs Ērglis / TV3 ziņas

LATVIJAS TRUMPIS PASAULĒ - UNIKĀLI IZGUDROJUMI MEDICĪNĀ. Andrejs Ērglis / TV3 ziņas

Medicīna, farmācija un interneta tehnoloģijas - Latvijas spēcīgākās zinātņu nozares.
Sižetu skatieties 16:10 minūtē.

 

zvērtējot spēcīgākās jomas Latvijas zinātnē, secināts, ka vislielāko potenciālu glabā veselības nozare. Latvijas mediķiem sadarbībā ar moderno tehnoloģiju speciālistiem un zinātniekiem ir labas izredzes radīt pasaules mēroga unikālus izgudrojumus, vēsta TV3 ziņas.

Radoši izgudrojumi medicīnā nākotnē varētu būt viens no Latvijas lielākajiem trumpjiem pasaulē, izvērtējot aptuveni 400 pētniecības un zinātnes virzienus, secinājusi Baltijas Inovatīvo Pētījumu un Tehnoloģijas biedrība.

Kaut Latvijā ir labi izglītoti mediķi, ar tradicionāliem risinājumiem nepietiek – medicīnas nozares pārstāvjiem arvien aktīvāk jāsadarbojas ar citu jomu zinātniekiem.

"Tas varētu likties jocīgi, bet īstenībā jāpiesaista daudz matemātiķu. Medicīnai jāpiesaista daudz IT speciālistus, protams, arī biologus, ķīmiķus un fiziķus," TV3 ziņām norāda Kardioloģijas zinātniskā institūta vadošais pētnieks Andrejs Ērglis.

Latvija ir spēcīgs spēlētājs arī farmācijas nozarē – drīz dienasgaismu ieraudzīs jauns medikaments cukurslimības ārstēšanai. Eksperti jau prognozē, ka pēc tā pasaules tirgū būs liels pieprasījums.

Tomēr, lai savus izgudrojumus realizētu un padarītu par produktu, nereti zinātniekiem pietrūkst līdzekļu. Tos var piesaistīt no Eiropas Savienības, taču ne katrs unikāla izgudrojuma autors to mēģina.

Tāpat zināmas problēmas rada Latvijas "gaišāko prātu" aizplūšana uz ārvalstīm, kur pētnieku algas ir nesalīdzināmi augstākas.

 

TV3 ziņas, 27. augusts, 2013